T: Multimedia i dźwięk.

Zadanie1:
Wyjaśnij pojęcie Advanced Linux Sound Architecture (ALSA).

Do konfiguracji karty dźwiękowej można wykorzystać narzędzie /usr/sbin/alsaconf dostępne z linii komend. Konfiguracji może dokonać użytkownik należący do grupy audio. Jeżeli karta zostanie prawidłowo rozpoznana przez system, to automatycznie program załaduje do systemu odpowiednie sterowniki. Oprogramowanie karty dźwiękowej będzie ładowane przez demona /etc/init.d/alsasound. Sterowniki dla kart rozpoznawalnych przez system znajdziemy w katalogu /lib/modules/wersja_kernela/kernel/sound/.

Konfiguracja karty dźwiękowej możliwa jest również z poziomu trybu graficznego. Wykorzystujemy do tego celu centrum sterowania YaST => Sprzęt => Dźwięk.


Urządzenia dźwiękowe zlokalizowane są w katalogu /dev/snd. Każdy użytkownik powinien mieć uprawnienia dostępu do tego katalogu (najczęściej grupa audio).

Konfiguracja karty dźwiękowej zapisana jest w pliku /etc/asound.conf lub .asoundrc w katalogu domowym użytkownika. Przykłady konfiguracji kart dźwiękowych znajdziemy na stronie http://alsa.opensrc.org.

Zadanie2:
Zapoznaj się z dostępną w twoim systemie komputerowym kartą dźwiękową.

Informacje o stanie sterownika karty dźwiękowej: odczytamy za pomocą polecenia:

Możemy także uruchomić narzędzie start KDE => Ustawienia osobiste => Dźwięk i multimedia => System dźwiękowy.

Zadanie3:
Wykonaj z konsoli zwykłego użytkownika polecenie alsamixer i włącz (klawisz M) i ustaw poziomy natężenia dźwięku w kanałach: Master, PCM, Line, CD, Aux.

Zadanie4:
Odszukaj informacje na temat oprogramowania xmms, VLCplayer, Mplayer, win32codec-all, divx.

Zadanie5:
Zainstaluj przy swoim stanowisku komputerowym w systemie Linux OpenSUSE oprogramowanie xmms. Następnie sprawdź uruchom program i zapoznaj się z jego obsługą.

Zadanie6:
Zainstaluj oprogramowanie mpg123 w systemie Linux OpenSUSE. http://pkgs.repoforge.org/mpg123/

Przed instalacją niezbędnych pakietów można dodać repozytoria oprogramowania (źródła), dzięki którym będziemy mieli ułatwioną procedurę instalacji wykorzystując do tego celu centrum sterowania YaST. Przykładowa konfiguracja źródła z niezbędnymi pakietami:


Zestawienie ciekawych poleceń:

Z powodów prawnych dystrybucja OpenSUSE nie jest wyposażona w zamknięte kodeki audio wideo (np.: mp3). Rozwiązanie problemu dla systemu Linux openSuse 11.4 opisane jest na stronie internetowej http://www.susek.info/article/Multimedia_w_openSUSE_11.4.shtml.

Zrzuty ekranowe z konfiguracji karty dźwiękowej w systemie Linux OpenSUSE 11.4