T: Przeszukiwanie systemu plików.

find
Do wyszukiwania plików w systemie Linux wykorzystujemy polecenie find. Ogólna notacja polecenia:

Wyszukanie pliku resolv.conf w całym systemie plików: Jeżeli chcemy znaleźć program spell w katalogu /usr/bin wystarczy napisać: Można również użyć go do znalezienia plików poprzez datę, jak również wprowadzić przedział dat. Jeżeli chcemy znaleźć wszystkie programy w katalogu /usr/bin , które nie były wykorzystane przez ostatnie 100 dni można użyć polecenia: Aby znaleźć pliki, które zostały utworzone lub zmodyfikowane w ciągu ostatniego dnia można napisać: Odszukanie i usunięcie starszych niż 5 dni danych: Polecenie find akceptuje również nazwy plików w formie maski: Polecenie find przeszukujące bieżący katalog: Usunięcie wyszukanych plików: Wyświetlenie nazw wszystkich katalogów najwyższego poziomu:

Więcej informacji odszukaj w podręczniku pomocy wpisując w linii komend polecenie:

whereis
Polecenie whereis pozwala na szybkie wyszukiwanie plików, i pokazuje gdzie znajduje się program binarny oraz jego dokumentacja. Jeżeli chcemy znaleźć program find to napiszemy:

Powinno nam się pokazać find: /usr/bin/find /usr/ man/man1/find.1, oznacza to, że program find znajduje się w katalogu /usr/bin a jego dokumentacja w katalogu /usr/man/man1. Można wyszukać tylko sam program, bez dokumentacji, wydając polecenie z opcja -b. Problem może wystąpić wtedy, gdy poszukiwany program znajduje się w innym katalogu, niż te, które przeszukiwane są przez whereis. Są one trwale zapisane wewnątrz programu. Dodatkowe informacje w manualiach.

locate
Polecenie locate służy do bardzo szybkiego wyszukiwania plików, nie szuka ich w katalogach lecz wykorzystuje specjalną bazę danych nazw plików oraz ich lokalizacji. Aby polecenie działało prawidłowo musimy najpierw stworzyć taką bazę danych. Do tego celu służy program updatedb, który uruchamiamy regularnie jako root. Pewną wadą takiej bazy jest to, że nie odzwierciedla ona natychmiast zmian w systemie plikowymi staje się nieaktualna, kiedy dodamy lub skasujemy pliki. Polecenie locate jest łatwe do użycia. Jeżeli chcemy znaleźć wszystkie pliki w formacie PostScript w naszym komputerze, wystarczy napisać:

which
Polecenie szuka określonego pliku w katalogach leżących na ścieżce zdefiniowanej przez zmienną PATH. Aby wyświetlić katalogi przeszukiwań należy wydać polecenie echo $PATH. W celu odszukania lokalizacji programu cat należy wydać polecenie:

finger
Polecenie wyświetli informacje o określonym użytkowniku. Aby wyszukać informacje o użytkowniku ubuntu należy wydać następujące polecenie:

Zadanie1: