T: Formatowanie i instalacja. Instalacja bootloadera.

Zadanie1:
Odszukaj w wolnej encyklopedii Wikipedii informacje na temat formatowania.

Format to, w ogólnym znaczeniu, reguły określające strukturę fizyczną, sposób rozmieszczenia, zapisu informacji danego typu.

Formatowanie dysku jest procesem przygotowania dysku twardego, partycji lub innego nośnika danych do zapisu danych.

Formatowanie partycji jest utworzeniem systemu plików lub wykasowaniem znaczników plików (formatowanie szybkie). Formatowanie nie usuwa danych. Usuwa jedynie znaczniki danych, nie usuwając samych danych. Istnieje wiele narzędzi służących do przeprowadzania tej operacji. Uszkodzony system operacyjny może zostać przywrócony do działania poprzez sformatowanie partycji na której się znajduje, i jego ponowne zainstalowanie oraz skonfigurowanie. Jest to dość drastyczna, ale często praktykowana metoda radzenia sobie z uszkodzeniami systemu oraz wirusami i innym złośliwym oprogramowaniem. Zaleca się utworzenie kopii zapasowej ważnych dokumentów.

Formatowanie partycji podczas instalacji systemu Linux Open SUSE dokonujemy z poziomu programu do partycjonowania. W oknie konfiguracyjnym w obszarze Format zaznaczamy opcję Formatuj i wybieramy odpowiedni dla danej partycji system plików. Linux daje nam możliwość wyboru następujących systemów plików: ext2, ext3, reiser, fat, jfs, xfs oraz swap. Wyświetlając szczegóły danej partycji możemy ustawiać konkretniejsze parametry dla danego systemu plików.

Po instalacji systemu operacyjnego powyższe czynności umożliwi nam oprogramowanie dostępne w centrum sterowania YaST => System => Partycjonowanie.



Formatowanie partycji w systemie Linux umożliwiają następujące polecenia: mkmfs, mkfs.ext2, mkfs.ext3, mkfs.fat, mkfs.ntfs i inne polecenia z prefiksem mkfs. Przykładowa składnia polecenia tworzącego system plików NTFS:

Zadanie2:
Odszukaj informacje w wolnej encyklopedii Wikipedii na temat programu rozruchowego (bootloadera).

Program rozruchowy (ang. boot loader) to działający na zasadzie bootstrap-u program uruchamiany jako pierwszy po wykonaniu BIOS-u, służący do załadowania systemu operacyjnego do pamięci operacyjnej komputera.

W komputerach PC nagłówek (segment startowy) programu rozruchowego może być umieszczony w pierwszym, 446-bajtowym fragmencie sektora MBR dysku twardego. W systemach DOS/Win32 jest tam zapisany program, który ładuje kolejny program rozruchowy z partycji oznaczonej jako aktywna. W systemach unikowych pliki dodatkowe programu rozruchowego znajdują się zazwyczaj w katalogu lub partycji montowanej w katalogu /boot.

Konfiguracja programu rozruchowego odbywa się podczas instalacji systemu operacyjnego. Użytkownik może wybrać program jaki chce zainstalować w roli menedżera startu (LILO albo GRUB), miejsce jego instalacji (sektory startowe dysku lub określonych partycji), hasło zabezpieczające, graficzne tło menu rozruchowego, czas oczekiwania na decyzję użytkownika, opcje menu startowego i inne.

Po instalacji systemu operacyjnego Linux Open SUSE administrator ma dostępne narzędzie do konfigurowania bootloadera w centrum sterowania YaST => System => Program rozruchowy.

Zadanie3:
Odszukaj w serwisie internetowym Wikipedii informacje na temat menedżerów startu GRUB i LILO.

Zadanie4:
Zapoznaj się z zawartością następujących witryn internetowych: