T: Inne metody dostępu do Internetu.

Zadanie1:
Przy pomocy serwisu internetowego Wikipedii wyjaśnij pojęcie ISP (ang. Internet Service Provider).

Usługi stałego dostępu do Internetu mogą być świadczone przez:

Zadanie2:
Odszukaj w serwisie internetowym Wikipedii informacje na temat w/w metod dostępu do sieci Internet.

Metody dostępu do Internetu możemy podzielić ze względu na wykorzystywane medium na następujące grupy:
Techniki oparte na kablach miedzianych:
xDSL. Techniki DSL (Digital Subscriber Line) do transmisji wykorzystują skrętkę przewodów miedzianych. Wyróżniamy następujące odmiany technik DSL:

Zalety technik DSL: Wady technik DSL: PLC - sieci wykorzystujące technikę DPL/PLC (Digital Power Line/Power Line Communication). Medium transmisyjnym są sieci energetyczne. Umożliwia przesyłanie danych z szybkością do 24 Mb/s na odległość 250 m.
Zalety techniki PLC: Wady techniki PLC: HFC - rolę dostawcy Internetu w przypadku sieci HFC (Hybrid Fiber Coax) pełni telewizja kablowa. Medium transmisyjnym wykorzystywanym w tych sieciach jest światłowód oraz kabel współosiowy. Światłowód wykorzystywany jest w torach magistralnych (od stacji czołowych do węzłów optycznych, a kabel współosiowy w torach rozprowadzających sygnał z węzłów optycznych do abonentów. Maksymalna przepływność modemów kablowych wynosi 30 Mb/s w przypadku danych przesyłanych do użytkownika, oraz 10 Mb/s dla kanału zwrotnego.
Zalety techniki HFC: Wady techniki HFC: Ethernet - technika niezwykle popularna w sieciach osiedlowych. Medium jest światłowód, stosowany do łączenia budynków oraz skrętka kategorii 5, stosowana do bezpośredniego przyłączania użytkowników. Niski koszt powoduje, iż jest chętnie wykorzystywana zarówno w sieciach amatorskich jak i budowanych przez firmy komercyjne.
Zalety techniki Ethernet: Wady techniki Ethernet: Techniki oparte na kablach światłowodowych:
FITL - dostępowe sieci FITL (Fibre In The Loop) w szerokim zakresie wykorzystują technikę światłowodową w magistralnej oraz rozdzielczej części sieci telekomunikacyjnej. W zależności od umiejscowienia jednostki ONU wyróżniamy następujące rodzaje sieci FITL: W przypadku FTTB i FTTC potrzebne jest współdziałanie z innymi technikami dostępu (np. DSL do połączenia ONU z abonentem).
Zalety techniki FITL: Wady techniki FITL: FDDI (ang. Fiber Distributed Data Interface) to standard transmisji danych, jest oparty na technologii światłowodowej. Transfer w tych sieciach wynosi 100 Mb/s. Sieć ta zbudowana jest z dwóch pierścieni - pierścień pierwotny i pierścień zapasowy (wtórny). Transmisja prowadzona jest z użyciem jednego pierścienia. Istnieją modyfikacje protokołu pozwalające na używanie dwóch pierścieni, lecz są rzadko stosowane z powodu dwukrotnego spadku przepustowości po uszkodzeniu pierścienia i rekonfiguracji sieci. W sieci takiej stacje robocze podłączone są do dwóch pierścieni. Zaletą takiej sieci jest to, że mimo uszkodzenia pierścienia sieć jest nadal sprawna i można przesyłać dane. W przypadku uszkodzenia pierścienia stacje robocze automatycznie się rekonfigurują i zawracają dane do drugiego pierścienia, przez co inne stacje nie zauważają zaistniałej awarii.
Techniki bezprzewodowe:
WLAN - bezprzewodowe sieci LAN (Wireless Local Area Network) jako medium transmisyjnego używają fal radiowych. IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) zdefiniowało standardy dla sieci bezprzewodowych, między innymi: W warunkach europejskich moc nadajników nie może przekraczać 100 mW, co gwarantuje działanie systemu w zasięgu 20-50 m w pomieszczeniach zamkniętych oraz kilkaset metrów na zewnątrz budynków. Standard IEEE 802.11 definiuje 2 typy sieci radiowych: Zalety techniki WLAN: Wady techniki WLAN: Bezprzewodowa transmisja optyczna. Jest to rozwiązanie wykorzystujące promieniowanie optyczne o długości fal z zakresu 700 - 1500 nm (promieniowanie podczerwone). Wykorzystuje się dwa typy źródeł światła: Zalety transmisji optycznej: Wady transmisji optycznej: LMDS (Local Multipoint Distribution Services), czyli "Wielopunktowe Lokalne Usługi Dystrybucyjne" to system bezprzewodowy, wykorzystujący transmisję radiową w paśmie wysokich częstotliwości (3,5 do 40 GHz), w obrębie niewielkich obszarów o średnicy kilku kilometrów. System składa się ze stacji bazowej i komunikujących się z nią niewielkich stacji odbiorczych (terminali). Osiąga się prędkości transmisji od 155 Mb/s przy zasięgu poniżej 10 km.
Zalety techniki LMDS: Wady techniki LMDS: MMDS (w wersji dwukierunkowej). Technologia MMDS (Multichannel Multipoint Distribution Service) została wymyślona by rozprowadzić kilkanaście programów telewizyjnych droga radiową. Miała zastąpić telewizję kablową w terenach słabo zurbanizowanych i o nikłej sieci kablowej. Jednakże jest też wykorzystywana do zapewniania dostępu do Internetu. Sygnały mogą być transmitowane na odległość nawet 50 km od stacji bazowej. MMDS wykorzystuje pasmo 2,5-2,7 GHz zapewniając przepływność do 10 Mb/s/kanał w kierunku abonenta. Planuje się zwiększenie w przyszłości tej wartości do 27 Mb/s.
Zalety techniki MMDS: Wady techniki MMDS:

Zadanie3:
Zapoznaj się z zawartością następującej witryny internetowej:

WLAN - (Wireless Local Area Network) - Sieć bezprzewodowa to rozwiązanie do zastosowania w każdym domu i małym biurze, gdzie istnieje potrzeba połączenia ze sobą komputerów PC, drukarek czy modemów. Urządzenia bezprzewodowe eliminują konieczność instalowania okablowania, szczególnie, jeśli niepożądana jest lub wręcz niemożliwa modyfikacja wystroju wnętrza domu czy biura, zapewniając jednocześnie komunikację na odległości do 45 metrów poprzez ściany, podłogi i inne obiekty. Ponadto urządzenia te pozwalają na współużytkowanie takiego sprzętu jak drukarki czy modemy. Bezprzewodowo podłączona drukarka może służyć każdemu użytkownikowi sieci korzystającemu z komputera z kartą ISA, PCI lub PC niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Modem podłączony do sieci może służyć do łączenia z Internetem kilku użytkownikom równocześnie i to niezależnie od tego jak daleko od gniazdka telefonicznego w danej chwili się znajdują.