T: Dial-Up Networking.

Zadanie1:
Zapoznaj się z zawartością następujących witryn internetowych:

Połączenie komutowane polega na ustanowieniu bezpośredniego kanału transmisyjnego o niezmiennych parametrach. Przesyłanie informacji dzieli się na trzy etapy:

Połączenia komutowane z internetem (dial-up) oferowane są użytkownikom na trzy sposoby:

Połączenie modemowe (Dial-up) - powoli odchodzący do lamusa, ale wciąż stosowany sposób na dostęp do Internetu. Jest to łącze analogowe o teoretycznej przepustowości 56 kbit/s. Ze względu na niską prędkość oraz konfliktowy sposób połączenia (połączenie jest realizowane na tej samej linii co połączenie telefoniczne, i najczęściej jest ono zrywane przy próbie korzystania z telefonu) jest ono wysoce niewystarczające w dzisiejszych czasach, i nie pozwala na komfortowe korzystanie z wielu usług dostępnych w sieci. Połączenie modemowe miało zasadnicze znaczenie w początkach Internetu w naszym kraju, tj. w początkach lat 90 - tych, kiedy to nie było tak wielu technicznych możliwości, dla innych metod dostępowych. Krokiem naprzód, było wprowadzenie cyfrowej łączności ISDN, gdzie został wyeliminowany problem jednoczesnego połączenia z Internetem i korzystania z telefonu.

SDI (pierwotnie Szybki Dostęp do Internetu, aktualnie Stały Dostęp do Internetu) jest to usługa Telekomunikacji Polskiej SA polegająca na udostępnianiu klientom terminalu HIS-NT (Home Internet Solution) produkcji firmy Ericsson, który za pomocą analogowej linii telefonicznej abonenta łączy się z urządzeniem HIS-NAE znajdującym się w centrali telefonicznej. Użytkownicy SDI mają zapewniony stały dostęp do Internetu z prędkością maksymalną 115,2 kb/s oraz stały adres IP. Można również korzystać z telefonu w czasie korzystania z Internetu. Wiąże się to jednak ze spadkiem przepustowości do około 70 kb/s.

Łącze szerokopasmowe zapewnia stały dostęp do Internetu z prędkością od 128 kb do 2048 kbit/s, są to łącza ADSL (Neostrada) i DSL. W zasadzie monopolistą na rynku w Polsce jest Telekomunikacja Polska SA. Dla połączeń ADSL charakterystyczny jest sposób łączenia, Mamy do dyspozycji modem podłączany do złącza USB w komputerze, a połączenia dokonujemy z pomocą aplikacji dostarczonej przez TPSA. Cechą charakterystyczną dla DSL, jest posiadanie stałego, zewnętrznego adresu IP. Oprócz powyższych, istnieją łącza o znacznie szybszym transferze, około 100 Mbit/s, lecz ze względu na wysoki koszt mają zastosowanie jedynie w dużych firmach i przedsiębiorstwach, oraz instytucjach bezpośrednio związanych z siecią - np. portale internetowe.

ISDN - Integrated Services Didital Network, jest rodzajem sieci cyfrowej łączącej wszelkiego rodzaju usługi telekomunikacyjne. Dzięki takiej transmisji można uzyskać dostęp do wszystkich usług, korzystając tylko z jednego łącza. Do łącza ISDN u abonenta można podłączyć o wiele szerszą gamę urządzeń niż w przypadku klasycznej linii telefonicznej. Technologia ta zapewnia dużą szybkość, doskonałe zarządzanie linią i prawie natychmiastowe połączenia. ISDN pozwala na pełne współdziałanie szeroko rozumianej telefonii i transmisji danych oraz zapewnia większą ilość i jakość w przenoszeniu informacji poprzez sieć telekomunikacyjną. W ramach usługi linia cyfrowa ISDN oferowany jest dostęp ISDN z minimalnie 2 i maksymalnie 30 kanałami o przepustowości 64 kbit/s, oraz jednym kanałem sygnalizacyjnym o przepustowości min 16 lub max 64 kbit/s, który zapewnia bezpieczeństwo przesyłania danych i głosu.

iPlus to usługa dostępu do Internetu i sieci firmowych wykorzystująca bezprzewodowe rozwiązania telefonii komórkowej. To rozwiązanie uniwersalne dające możliwość nieograniczonego korzystania z Sieci oraz szeroką ofertę modemów dostosowaną zarówno do wymagań właścicieli laptopów, jak i komputerów stacjonarnych. Komfort pracy w dowolnym miejscu i czasie zapewnia specjalna aplikacja do obsługi połączeń i wiadomości tekstowych SMS - iPlus Manager. Pewność stałych rachunków zapewnia rozliczenie na zasadach miesięcznego abonamentu. Oferta iPlus jest przeznaczona dla tych osób, które: często podróżują i potrzebują dostępu do Internetu z dowolnego miejsca nie mają możliwości skorzystania z innych metod dostępu do Internetu posiadają laptopy lub komputery stacjonarne. iPlus to: wygoda korzystania z dostępu do Internetu, z każdego miejsca (domu, pracy, w podróży), bez kabli, z dowolnego urządzenia (laptopa czy komputera stacjonarnego), najszerszy wybór modemów zarówno dla posiadaczy laptopów (karty PCMCIA) jak i posiadaczy komputerów stacjonarnych (modemy USB), nielimitowany dostęp do Internetu, prosta taryfa, stała opłata niezależna od ilości przesłanych danych, prosta i intuicyjna instalacja oprogramowania oraz urządzenia, wsparcie techniczne pod bezpłatnym numerem telefonu.

Konfiguracja połączenia Dial-Up Networking w systemie Windows XP: