T: Instalowanie sprzętu w systemie Windows.

Ważne!
Przed przystępowaniem do instalacji sprzętu w systemie należy zapoznać się z instrukcją obsługi danego urządzenia. Ważną kwestią jest sprawdzenie kompatybilności urządzenia z systemem operacyjnym i przygotowaniu odpowiedniej wersji sterownika dla posiadanego urządzenia. W przypadku podłączania urządzenia do wnętrza komputera należy ściśle przestrzegać przepisów BHP, między innymi nie dokonywać czynności montażowych przy podłączonym zasilaniu do komputera oraz zmniejszyć własny potencjał elektrostatyczny.

Większość sprzętu czy urządzeń przenośnych można zainstalować, podłączając je do komputera. System Windows automatycznie zainstaluje odpowiednie oprogramowanie sterownika, jeśli jest ono dostępne, a w przeciwnym razie wyświetli monit o włożenie dysku instalacyjnego dostarczonego z urządzeniem.

Zadanie1:
Odszukaj w serwisie internetowym Wikipedii informacje na temat sterownika urządzenia.

Sterownik - to oprogramowanie umożliwiające komputerowi komunikację ze sprzętem lub urządzeniami. Bez sterowników sprzęt podłączany do komputera - na przykład karta wideo lub drukarka - nie będzie działać prawidłowo.

W większości przypadków sterowniki są dołączone do systemu Windows lub dostępne po przejściu do usługi Windows Update w Panelu sterowania i sprawdzeniu aktualizacji. Jeśli w systemie Windows nie ma potrzebnego sterownika, można go znaleźć na dysku dołączonym do urządzenia lub w witrynie sieci Web producenta.

Zadanie2:
Zapoznaj się z zawartością następujących stron internetowych:

Podczas instalowania nowego urządzenia system Windows XP korzystając z jego identyfikatora, przeszukuje pliki INF w celu znalezienia odpowiedniego dla niego wpisu. Następnie używa odnalezionych informacji do utworzenia w rejestrze wpisu w gałęzi HKEY_Local_Machine, po czym kopiuje wymagane sterowniki. Na zakończenie procesu instalacji informacje z pliku INF są przepisywane do uprzednio utworzonego wpisu w rejestrze.

Instalując nowe urządzenie, w celu jego wykrycia i skonfigurowania, należy w pierwszej kolejności skorzystać z funkcji systemu Windows XP. Sposób, w jaki zostanie to wykonane, zależy od rodzaju urządzenia:

Urządzenia są instalowane po zalogowaniu się użytkownika do komputera.

Zawsze, gdy jest to możliwe, należy wybierać urządzenia Plug and Play nawet, jeżeli komputer nie posiada BIOS-u ACPI. Umożliwia to korzystanie z częściowej funkcjonalności interfejsu Plug and Play.