T: Edytor rejestru. Dane, klucze i ich zawartości.

Edytor rejestru jest to zaawansowane narzędzie, służące do wyświetlania i zmieniania ustawień rejestru systemu, w którym są zawarte informacje dotyczące działania komputera. Informacje dotyczące konfiguracji systemu Windows są przechowywane w bazie danych (rejestrze) o strukturze drzewa. Chociaż Edytor rejestru pozwala na sprawdzanie i modyfikowanie ustawień rejestru, zwykle nie jest to konieczne, a dokonywanie nieprawidłowych zmian może uszkodzić system. Zaawansowany użytkownik, który jest przygotowany do edytowania i przywracania rejestru, może korzystać z Edytora rejestru bez obaw i wykonywać przy jego użyciu takie zadania, jak usuwanie podwójnych wpisów czy usuwanie wpisów odinstalowanych lub usuniętych programów. Foldery reprezentujące klucze rejestru są wyświetlane po lewej stronie okna Edytora rejestru w obszarze nawigacyjnym. W obszarze tematów po prawej stronie są wyświetlane wpisy klucza. Dwukrotne kliknięcie wpisu otwiera okno dialogowe edycji. Nie należy edytować rejestru, o ile nie jest to absolutnie konieczne. Jeżeli w rejestrze jest błąd, komputer może działać niepoprawnie. Jeżeli wystąpi taka sytuacja, można przywrócić wersję rejestru, która była używana przy ostatnim pomyślnym uruchomieniu komputera.

Edytor rejestru pomija standardowe zabezpieczenia, umożliwiając stosowanie ustawień, które mogą spowodować ograniczenie wydajności, uszkodzenie systemu, a nawet konieczność ponownego instalowania systemu Windows. Można bezpiecznie zmodyfikować większość ustawień rejestru przy użyciu programów znajdujących się w Panelu sterowania lub programu Microsoft Management Console (MMC). Jeżeli konieczne jest edytowanie rejestru bezpośrednio, należy najpierw wykonać jego kopię zapasową.

Edytor rejestru systemu Windows umożliwia wykonywanie następujących działań:

Rejestr ma strukturę złożoną z warstw konfiguracyjnych. Te warstwy (poziomy) można grupować hierarchicznie za pomocą następujących elementów:

Najwyższym elementem w hierarchii rejestru jest wierzchołek, zwany gałęzią (ang. hive). W rejestrze istnieje pięć gałęzi. Gałęzi nie można modyfikować, usuwać lub dodawać. W rejestrze systemowym wyróżniamy następujące klucze główne (gałęzie) i ich zawartości:

Łącza do gałęzi:

HKLM - gałąź zawiera wiele informacji dotyczących urządzeń komputera (np. pamięci, typów magistrali, sterowników, itd.) i oprogramowania zainstalowanego w komputerze. Gałąź zawiera pięć następujących podkluczy:

Parametry stosowane w systemie mogą przyjmować następujące typy danych:

Ciekawostka Windows XP:

Ciekawostka Windows 9x:

Zablokowanie edytora rejestru:

Odblokowanie edytora rejestru:

Dostęp do edytora rejestru można kontrolować poprzez konfigurację opcji Zapobiegaj dostępowi do narzędzi edycji rejestru w edytorze zabezpieczeń Zasady grupy (gpedit.msc).