T: Drukowanie z poziomu aplikacji Windows.

Dostęp do drukowania z poziomu aplikacji uzyskujemy poprzez skrót klawiszowy Ctrl + P lub poprzez menu Plik => Drukuj. W wyświetlonym w ten sposób oknie możemy dokonać następujących wyborów:

Możliwe jest również drukowanie z poziomu programów DOS. W tym przypadku należy w konfiguracji drukarki zaznaczyć opcję przechwytywania portu drukarki dla programów DOS (gdy porty niedostępne są dla systemu DOS). Sprawdzenie możliwości drukowania z poziomu DOS można realizować na wiele sposobów:

Najprostszą metodą wydrukowania dokumentu jest wybranie odpowiedniej opcji z menu tego programu, w którym dokument został otwarty. Aby wydrukować dokument w ten sposób należy:

Jeżeli chcemy wydrukować dokument zapisany na dysku twardym bez jego otwierania, wystarczy że wskażemy na ikonę tego pliku, naciśniemy prawy przycisk myszy i z menu kontekstowego wybierzemy akcję.

Wydrukować dokument można również „przeciągając” go myszką do folderu drukarki. Skopiowanie dokumentu do folderu drukarki spowoduje wydrukowanie jego kopii. Aby wydrukować dokument w ten sposób:

Aplikacje systemu DOS mogą pracować w systemie Windows XP, który uruchamia na ich potrzeby tryb wirtualnego komputera DOS (ang. Virtual DOS Machine). Program ten oczekuje, że do portu LPT podłączona jest drukarka i że proces drukowania sprowadza się do wysłania ciągu bitów bezpośrednio do tego portu.

W przypadku programów DOS wyposażonych w sterowniki do używanego typu drukarki, drukowanie na drukarce podłączonej bezpośrednio do komputera powinno być możliwe. Należy jednak spodziewać się problemów związanych ze sposobem, w jaki takie aplikacje komunikują się z drukarką. Z reguły, jeśli aplikacja nie zakończy pliku wysłaniem znaku EOF (ang. End of File), proces odpowiedzialny za sterowanie wydrukiem będzie uważał, że aplikacja wciąż drukuje. Istnieje kilka objawów tego problemu:

Zdecydowanie „gorzej” wygląda próba wydrukowania dokumentu z aplikacji DOS na drukarce podłączonej poprzez sieć lub do portu podczerwieni. Ponieważ program wysyła dane wyłącznie na nieistniejące w tym wypadku urządzenie podłączone do portu LPT, musimy zmapować port LPT do innego portu. Służy do tego polecenia net use. Na przykład, jeżeli komputer s27st01 udostępniona w sieci drukarkę pod nazwą drukst01 powinniśmy zmapować tę drukarkę do portu LPT1 naszego komputera wydając polecenie:

W ten sposób „przekonamy” aplikacje DOS, że drukują do portu LPT1, chociaż w rzeczywistości dokumenty będą drukowane na drukarce o nazwie drukst01.

Oszczędzanie papieru, tuszu i tonera.

Addytywne składanie barw (RGB - Red (czerwony), Green (zielony), Blue (niebieski)) zasada składania barw z kolorów podstawowych poprzez sumowanie wiązek światła. Mieszanie barw RGB stosowane jest w monitorach ekranowych. Czarny ekran to wynik braku emisji światła, a biały to wynik złożenia świateł (RGB) z maksymalną jasnością.

Substraktywne składanie barw (CMYK) to stosowana w poligrafii metoda definiowania kolorów.