T: Zjawisko fragmentacji dysku, defragmentacja.

Zadanie1:
Odszukaj w serwisie internetowym Wikipedii informacje na temat fragmentacji i defragmentacji.

Fragmentacja - to niekorzystne zjawisko polegające na zapisywaniu plików w jednostkach alokacji nie przylegających do siebie (nie skonsolidowanych) oraz pojawianiu się nieciągłości obszarów zapisanych i niezapisanych na dysku twardym komputera. Przyczyną nieciągłości jest niedoskonała budowa systemu plików, usuwanie i dodawanie nowych plików oraz wprowadzanie zmian poprzez dopisywanie i skracanie plików wcześniej zapisanych. Fragmentacja powoduje znaczny spadek wydajności odczytu plików.

Defragmentacja - to operacje układające pliki na dysku komputerowym tak, aby system miał do nich szybszy dostęp. Najczęściej jest to poukładanie bloków jednego pliku po kolei, kiedy są one rozrzucone po całej partycji.

Zależnie od sprzętu, systemu plików oraz stopnia fragmentacji plików na dysku defragmentacja może trwać od kilku minut do wielu godzin. Niektóre systemy plików takie jak HPFS nie muszą być defragmentowane, gdyż są zaprojektowane tak, aby fragmentacja partycji była jak najmniejsza. Dzięki defragmentacji zwiększa się wydajność systemu plików.

Defragmentator dysków w systemie Windows XP uruchamiamy poleceniem dfrg.msc. Jest to konsola administracyjna służąca do analizy i defragmentacji partycji FAT i NTFS. Podczas defragmentacji aplikacja dokonuje lokalizacji i konsolidacji pofragmentowanych plików rozruchowych, plików danych i folderów na woluminach lokalnych.

Defrag.exe program do defragmentacji plików w starszych systemach Microsoft (do Windows ME).

Zadanie2:
Odszukaj w serwisie internetowym http://dobreprogramy.pl programy przeznaczone do defragmentacji dysków twardych. Wybierz twoim zdaniem najciekawszy i opisz w zeszycie. Smart defrag - darmowy program do defragmentacji.

Ograniczenia defragmentacji dysków:

Przed rozpoczęciem defragmentacji, warto sprawdzić, czy wybrany dysk wymaga defragmentacji. W tym celu należy wykonać następujące czynności:

Defragmentatora dysków należy uruchamiać w regularnych odstępach czasu (co miesiąc, co kwartał) oraz w określonych sytuacjach, np.:

W przypadku mocno pofragmentowanych woluminów konieczne będzie kilkukrotne powtórzenie procesu defragmentacji.

Przed uruchomianiem długotrwałej defragmentacji warto przeanalizować dysk.