T: Zakończenie pracy Windows.

System operacyjny Windows powinien być we właściwy sposób wyłączony. Zamknięcie systemu możemy wywołać następującymi metodami:

Jeżeli nie chcemy ryzykować tego, że następnym razem uruchamiając komputer będziemy musieli skorzystać z jednego z trybów opisanych powyżej, należy wyłączać komputer wybierając kolejno menu Start => Wyłącz => Komputer => Wyłącz. Po chwili, w zależności od typu płyty głównej, komputer albo zostanie wyłączony, albo na ekranie zobaczymy komunikat informujący nas o tym, że możemy bezpiecznie wyłączyć komputer z prądu.

Okno dialogowe Wyłączanie komputera umożliwia dodatkowo ponowne uruchomienie komputera oraz przełączenie go w stan niskiego poboru energii (stan wstrzymania - w tym stanie wyłączone zostaje większość urządzeń, m.in. dysk twardy i karta grafiki, dzięki czemu zostaje ograniczona zużywanej przez komputer energii elektrycznej) lub hibernacji.

Użytkownicy komputerów przenośnych z pewnością docenią możliwość ograniczenia zużywanej przez ich komputer energii. Jeżeli nie chcemy wyłączać komputera, który w danej chwili nie jest nam potrzeby do pracy, najprościej przełączyć go w stan wstrzymania. W tym celu należy:

Jeżeli planujemy dłuższą przerwę w pracy z komputerem, ale nie chcemy tracić zbyt wiele czasu na ponowne uruchomienie systemu operacyjnego i używanych programów, możemy przełączyć komputer w Stan hibernacji. System zapisze na dysku twardym dokładną kopię zawartości pamięci operacyjnej i wyłączy komputer. Ponowne uruchomienie komputera będzie o wiele krótsze. W tym celu należy:

Aby uaktywnić komputer, należy go włączyć. Komputer po chwili będzie ponownie gotowy do pracy.

System Windows XP ułatwia pracę wielu użytkowników na jednym komputerze. Możliwe jest zarówno wylogowanie (system zakończy wszystkie uruchomione przez użytkownika programy i umożliwi zalogowanie innemu użytkownikowi), jak i odłączanie użytkownika (system umożliwi innemu użytkownikowi zalogowanie się, ale nie zakończy działania uruchomionych aplikacji. Dzięki temu możemy po pewnym czasie zalogować się do systemu i kontynuować rozpoczętą pracę).

Obie opcje dostępne są zarówno z menu Start => Wyloguj, jak i z Menedżera zadań Windows. Użytkownik, który wylogowuje się z systemu, zwraca wszystkie zajęte przez siebie zasoby systemowe, w rezultacie wydajności komputera nie ulega pogorszeniu. Programy uruchomione przez użytkownika, który został przełączony, nie zostają zamknięte, dzięki czemu w każdej chwili może on kontynuować rozpoczętą pracę, ale obywa się to kosztem pogorszenia wydajności komputera.

Aby uruchomić Menadżera zadań Windows należy nacisnąć kombinację klawiszy Ctr+Alt+Del lub Ctr+Shift+Esc. Osoba z uprawnieniami administratora może poprzez zaznaczenie nazwy innego użytkownika i naciśnięcie przycisku Wyloguj, zakończyć sesję wybranego użytkownika. Pozostali użytkownicy komputera, po wybraniu zakładki Użytkownicy nie zobaczą żadnych informacji o aktywnych sesjach innych osób.

Zmieniony Menedżer zadań umożliwia zarówno wylogowanie, jak i przełączenie użytkowników.

Zadanie1:
Sprawdź, jakie działania udostępnione są przez system operacyjny MS Windows XP zalogowanemu użytkownikowi po wciśnięciu kombinacji klawiszy Alt+Ctrl+Del. Sporządź na ten temat stosowną notatkę w zeszycie.

Uwaga!
Niewłaściwe zakończenie pracy systemu operacyjnego może spowodować uszkodzenia systemu plików na dysku twardym (a nawet fizycznie samego dysku). Szczególnie wrażliwe są starsze systemy plików FAT16, FAT 32 oraz EXT2 i EXT3.

Pełna lista specjalnych trybów uruchamiania systemu Windows XP (klawisz F8) wygląda następująco: